ESG

ESG

Uwzględnianie czynników ESG w ocenie przedsiębiorstwa czy inwestycji stale rośnie na znaczeniu, nie tylko ze względu na oczekiwania interesariuszy, ale również i wymogi prawne. Raportowanie niefinansowe dotyczy coraz większej liczby organizacji, nakładając obowiązek ujawniania informacji o zarządzaniu kwestiami zrównoważonego rozwoju. 

Raportowanie ESG inaczej raportowanie CSR, zrównoważonego rozwoju, niefinansowe obejmuje ujawnienie informacji o zarządzaniu przez firmę czynnikami środowiskowymi, społecznymi oraz dotyczącymi ładu korporacyjnego (w skrócie ESG, z ang. environmental, social and governance). 

16 grudnia 2022 r. w Dzienniku Urzędowym UE została opublikowana dyrektywa ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (tzw. CSRD, z ang. Corporate Sustainability Reporting Directive). 

Kogo dotyczy obowiązek raportowania? 

Dotychczasowy obowiązek raportowania wynikający z NFRD (The Non-Financial Reporting Directive) został znacznie rozszerzony. Przewidziano trzystopniowy harmonogram wprowadzania nowych obowiązków. 
  1. Sprawozdawczość w 2025 r. za rok obrotowy 2024 w odniesieniu do przedsiębiorstw już podlegających dyrektywie o sprawozdawczości niefinansowej, czyli spełniające minimum dwa z trzech poniższych wymagań: 
    • zatrudnianie powyżej 500 pracowników, 
    • osiąganie powyżej 85 mln zł sumy finansowej 
    • osiąganie powyżej 170 mln przychodów netto. 
  2. Sprawozdawczość w 2026 r. za rok obrotowy 2025 w odniesieniu do przedsiębiorstw jeszcze niepodlegających dyrektywie o sprawozdawczości niefinansowej, czyli wszystkich dużych przedsiębiorstw zatrudniających ponad 250 pracowników i mających obrót w wysokości 40 mln EUR. 
  3. Sprawozdawczość w 2027 r. za rok obrotowy 2026 w odniesieniu do notowanych na rynkach regulowanych MŚP z wyjątkiem mikroprzedsiębiorstw, małych i niezłożonych instytucji kredytowych i wewnętrznych zakładów ubezpieczeń.
Firmy działające w obszarach finansowania nadal powinny prowadzić raportowanie zgodnie z SFDR (Sustainable Finance Disclosure Regulation).

Co Go4Energy może dla Państwa zrobić? 

  • Przeprowadzenie procesu raportowania ESG dla organizacji zgodnie z najnowszymi standardami
  • Opracowanie raportu ESG dla budynku 
  • Opracowanie strategii zrównoważonego rozwoju 
  • Doradztwo dotyczące regulacji UE w zakresie zmian klimatycznych 
  • Analizę wskaźników środowiskowych ze wskazaniem sposobów ich poprawy (np. polepszenie efektywności energetycznej budynków) 
  • Analizę śladu węglowego organizacji 
  • Przygotowanie strategii dojścia do neutralności klimatycznej firmy 

Kontakt:

Piotr Bartkiewicz 501 100 373  piotr.bartkiewicz@g4e.pl