Ludzie są najważniejsi

Ludzie są najważniejsi

Jak to się zaczęło?

Spotkali się na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej i od początku darzyli się ogromną sympatią. Choć dzieli ich zaledwie kilka lat różnicy, to wtedy jeden z nich był studentem, a drugi wykładowcą. Dziś świetnie się uzupełniają. Jeden z nich stąpa twardo po ziemi, pilnuje kwestii operacyjnych, jest otwarty na nowe idee, podejmuje szybkie decyzje, a intuicja go nie zawodzi. Drugi jest bardziej wyważony, potrafi spojrzeć na sprawy z boku, doskonale buduje relacje z ludźmi. Obydwaj nie przepadają za tzw. bywaniem, wolą działać.

Tomek był studentem, którego się nie zapomina. Zaangażowany, aktywny, zawsze pełen pomysłów i energii, więc późniejsza nazwa firmy Go4Energy nie była ani trochę przypadkowa. Jego charakterystyczny temperament zarażał i sprawiał, że nie dało się go nie lubić. – wspomina Piotr Bartkiewicz, Partner Zarządzający Go4Energy.

Piotr to ogromna wiedza i otwartość na nowe, a jednocześnie świetne poczucie humoru i dystans do samego siebie. Zawsze był dla mnie autorytetem, człowiekiem, z którym warto rozmawiać, by czegoś się nauczyć, spojrzeć na sprawy z nowej perspektywy.” – przedstawia Tomasz Augustyniak, Partner Zarządzający Go4Energy.

Po studiach ich drogi na jakiś czas się rozeszły. Kiedy znów się spotkali w 2006 roku, Tomasz pracował wówczas w firmie Skanska, gdzie razem ze swoim zespołem otrzymał zadanie, by sprawdzić, ile budynki zużywają energii po dokonanych modernizacjach. Przyszedł na uczelnię do Piotra, który był już wtedy doktorem, by wspólnie zastanowić się, jak najlepiej to zaprezentować. To był pierwszy raz, kiedy zaczęli myśleć o tym, że skoro ich współpraca przynosi tak ciekawe efekty, to może warto zrobić razem coś więcej.

Początki biznesu

Zakładając w sierpniu 2008 roku firmę Go4Energy wiedzieli już, że połączą entuzjazm i doświadczenie biznesowe Tomasza z wiedzą i umiejętnościami, którymi dysponował Piotr. Tomek wnosi znajomość rynku, realiów i wyczucie biznesowe, co jest konieczne dla właściwego funkcjonowania firmy. Z drugiej strony Piotrowi udaje się przemycić nowinki, które pojawiają się w świecie nauki. Te wizje technologiczne ściągnięte z chmury naukowej próbujemy aplikować w realnym życiu. Dzięki temu, jesteśmy na bieżąco z tym, co dzieje się aktualnie na świecie, jeśli chodzi o kierunki rozwoju.” – opowiadają Partnerzy Zarządzający Go4Energy, Tomasz Augustyniak i Piotr Bartkiewicz.

Rozpoczęli od analiz zużycia energii zanim jeszcze branża nieruchomości zaczęła dostrzegać w tym wartość. Potem dopiero pojawiły się różne systemy oceny budynków. Niewątpliwie sukcesem firmy Go4Energy było wejście właśnie w certyfikaty LEED i BREEAM, które obecnie są najbardziej rozpowszechnione i rozpoznawalne na rynku polskim. Do prowadzenia procesów certyfikacji w systemie WELL też przygotowywali się odpowiednio wcześniej. W momencie, gdy branża budownictwa była skoncentrowana na kwestiach związanych z energią, zwrócili już uwagę na to, co docierało ze świata odnośnie przeniesienia akcentu na komfort użytkownika budynku.

Pierwsze biuro firmy Go4Energy to 2‑pokojowe mieszkanie na warszawskiej Ochocie, które planowano nawet certyfikować w ISO, bo w Polsce nie było wtedy jeszcze dostępnych innych możliwości. W 2009 roku firma wynajęła kolejne, większe już biuro i od tamtego czasu cały czas sukcesywnie się rozrasta, co niesie za sobą kolejne zmiany. Od początku dawaliśmy ludziom dużo samodzielności. Chcieliśmy, żeby mogli czuć się odpowiedzialni za swój obszar i widzieli, że mają realny wpływ na rozwój firmy. Ich zaangażowanie i pasja sprawiły, że mogliśmy wprowadzać nowe usługi, tworzyć kolejne działy i powiększać te już istniejące.” – opowiadają Partnerzy Zarządzający Go4Energy, Tomasz Augustyniak i Piotr Bartkiewicz.

Zrównoważony rozwój

W znakomitej większości ludzie, którzy zaczynali w Go4Energy swoją przygodę zawodową, zostali i dalej się rozwijają. Ci zaś, którzy na pewnym etapie dochodzili do wniosku, że chcieliby spróbować czegoś innego, spotykali się ze zrozumieniem i byli wspierani w możliwościach dalszej realizacji swoich zainteresowań. Z niemal wszystkimi pracownikami pozostajemy w serdecznych relacjach. Ludzie są dla nas naprawdę najważniejsi. Spełnieni, zadowoleni z siebie i wspólnych osiągnięć, pełni energii i pasji do podejmowania nowych wyzwań – z takimi właśnie mamy przyjemność pracować i na tym budujemy wartość firmy. Zależy nam na tym, żeby ludzie dobrze się tu czuli i mogli się rozwijać.” – przekonują Tomasz Augustyniak i Piotr Bartkiewicz, Partnerzy Zarządzający firmy Go4Energy.

Nasz rozwój był naturalny i zrównoważony. Nigdy nie braliśmy żadnych kredytów, nie korzystaliśmy z niczyjej pomocy, nie stała za nami żadna międzynarodowa korporacja. Pracując z klientami, budowaliśmy z nimi relacje i dbaliśmy o najwyższą jakość usług. Jeżeli ktoś szedł w nowym kierunku, chciał wdrażać nietypowe rozwiązania, których jeszcze na rynku nie było, to byliśmy dla niego partnerem, który pomagał mu te idee przełożyć na opłacalne działania biznesowe. Dowodem na to, że takie podejście jest właściwe są klienci, którzy pracują z nami od lat i wiedzą, że mogą na nas liczyć w niemal każdym zadaniu.

Jako firma lubimy i chcemy działać nieszablonowo. Dla przykładu, w systemach zrównoważonego budownictwa rozważaliśmy, ile punktów w LEED dostałoby iglo. Zawsze patrzyliśmy na sprawy szerzej. Naszym motorem napędowym była ciekawość i chęć wejścia w inne obszary niż te już utarte przez biznes. Nigdy nie baliśmy się wyzwań, robiliśmy rzeczy, których jeszcze na rynku polskim nie było. Na przestrzeni lat zdarzały się trudne i wymagające projekty. Czasem działo się tak z powodów niezależnych od nas, takich jak wstrzymanie inwestycji czy kompletna zmiana jej typu i przeznaczenia. Współpracując i pomagając sobie nawzajem, zawsze udawało się doprowadzać do szczęśliwego finału, zdobywając tym szacunek i uznanie inwestora.” – przedstawiają Tomasz Augustyniak i Piotr Bartkiewicz, Partnerzy Zarządzający firmy Go4Energy.

Wartości firmy

Zaletą firmy Go4Energy jest dobry przepływ informacji wewnętrznej. Im firma staje się większa, tym trudniej to osiągnąć. Częste spotkania, pozwalają jednak być na bieżąco. Pracownicy wymieniają się poglądami, opowiadają o projektach, nad którymi aktualnie pracują czy o sukcesach swoich działów. Firma bierze udział w różnych aktywnościach sportowych. Raz na trzy miesiące wybiera też pracownika kwartału.

Połączenie wiedzy z doświadczeniem i pomysłami dopasowanymi do rzeczywistego rynku zapewniło sukces i stabilną pozycję. Dziś firma Go4Energy liczy ponad 20 osób i stale się powiększa. Mimo, wydawałoby się męskiej branży, doceniamy ogromny potencjał kobiet i od 10 lat to nam się sprawdza. 50% pracowników firmy to płeć piękna, a spośród siedmiu działów ponad połową z nich kierują kobiety. Dbamy o zrównoważenie w każdym aspekcie.”– podsumowuje Tomasz Augustyniak, Partner Zarządzający w Go4Energy.

Zapytani o marzenia odpowiadają, że z ludźmi, którzy są w firmie chcą ją nadal rozwijać, wdrażać nowe pomysły, zaspokajać ciekawość i realnie wpływać na rynek. Dwa kroki do przodu, ciągle w ruchu to nasza dewiza.” – stwierdzają Tomasz Augustyniak i Piotr Bartkiewicz, Partnerzy Zarządzający firmy Go4Energy.