Commissioning

Project Commissioning jest procesem, który ma na celu sprawdzenie, czy wszystkie nadzorowane instalacje, działają zgodnie z przeznaczeniem, wymaganiami Inwestora, zawartymi w dokumentacji Owner’s Project Requirements (OPR), a także z wytycznymi do projektowania Basis of Design (BoD).

Rosnące wymagania co do systemów, które odpowiadają przede wszystkim za zapewnienie i utrzymanie komfortu w pomieszczeniu, spowodowały iż proces Commissioningu, który ma celu całościową weryfikację, poczynając od procesu planowania, projektowania, poprzez etap budowy, odbiorów, a skończywszy na procesie użytkowania, stał się wymogiem wielokryterialnego systemu oceny budynków LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), który zajmuje się utrzymywaniem standardów zielonego i zrównoważonego budownictwa.

Zwiększony poziom świadomości i rosnące wymagania użytkowników, sprawiły, iż kluczowym elementem, pomijanym dość często przez osoby zaangażowane w realizację projektu, stała się faza użytkowania obiektu. Zapewnienie komfortu użytkownika, poprzez przeszkolenie i przekazanie wiedzy dotyczącej instalacji, daje najbardziej optymalne skutki, zarówno odnosząc się do subiektywnych odczuć użytkowników budynku, jak i wymierne finansowo efekty.

Przeprowadzenie procesu Commissioningu jest nie tylko możliwością zdobycia dodatkowych punktów (Enhanced Commissioning), ale również jest tak zwanym Prerequisitem, czyli punktem niezbędnym do spełnienia przy staraniu się o uzyskanie certyfikatu LEED.

Zobacz nasze realizacje

W skład naszego zespołu wchodzi osoba z uprawnieniami Commissioning Authority (CxA), która jest odpowiedzialna za przeprowadzenie i koordynację procesu Commissioningu. Jesteśmy firmą dynamicznie się rozwijającą i na bazie kilkuletniego doświadczenia, zdobytego przy licznych realizacjach, poszerzyliśmy naszą ofertę m.in. o:

  • recenzję instalacji mechanicznych (na podstawie opisów technicznych i rysunków) objętych procesem nadzoru pod względem ich przyszłościowej regulacji,
  • dodatkowe pomiary kontrolne, sprawdzające poprawność wyregulowania instalacji wentylacji, wody lodowej, ciepła technologicznego i centralnego ogrzewania.

Wykonanie dodatkowej recenzji we wczesnym stadium projektu wykonawczego oraz pomiarów kontrolnych jeszcze przed oddaniem budynku do użytkowania, pozwala zapewnić, iż wszystkie systemy, podlegające procesowi Commissioningu, są zaprojektowane i zainstalowane zgodnie z wymaganiami Inwestora. Dodatkowo, systemy zostają przetestowane w celu wykrycia i wyeliminowania ewentualnych błędów zarówno projektowych, jak i regulacyjnych.

Sprawdź nasze doświadczenie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.