Kobiecy potencjał w Go4Energy

Kobiety Go4Energy

Kobiety potrafią rozmawiać tak długo aż znajdą przyczynę i rozwiązanie problemu. Podczas gdy mężczyźni chcą do wszystkiego dojść samodzielnie, nie pytając nikogo o drogę. Nawet jeśli to tylko uogólnienie, to wiele mówi o podejściu do pracy każdej z płci.

Niestety, nadmierny perfekcjonizm i samokrytycyzm, będące domeną kobiet, sprawia, że im samym często wydaje się, że nie są jeszcze dość dobrze przygotowane do objęcia roli kierowniczej. Natomiast panów gotowych na awans nigdy nie brakuje. Na szczęście to się zmienia. Wg. raportu Women in Business 2017, opracowanego przez firmę Grant Thornton, w Polsce już 40% osób zajmujących kierownicze stanowiska to kobiety.

W zespołach, gdzie pracują przedstawiciele obu płci, łatwiej o dystans i perspektywę, a co za tym idzie radzenie sobie z problemami i realizację celów. Zespoły mieszane szybciej zjednują też sobie klientów, gdyż reprezentują naturalnie zróżnicowane środowisko pracy i potrafią zrozumieć potrzeby swoich kontrahentów. Mimo to firm na świecie, które zatrudniałyby po równo kobiet i mężczyzn, wciąż jest niewiele.

„Jestem pierwszą kobietą zatrudnioną przez firmę Go4Energy, więc śmiało mogę powiedzieć, że przetarłam szlaki. Dziś kieruję działem certyfikacji LEED. Tworzymy zgrany i zaangażowany zespół, składający się zarówno z kobiet, jak i mężczyzn. Firma zawsze umożliwiała mi zachowanie balansu między życiem zawodowym a osobistym. Staje się to szczególnie ważne w sytuacji problemów rodzinnych czy zdrowotnych, które przecież nikogo z nas nie omijają.” – zaznacza Agata Mozer, Senior Project Manager w Go4Energy.

„Stanowisko menadżerskie objęłam po dwóch latach pracy w firmie Go4Energy. Miałam możliwość współtworzyć zupełnie nowy dział i wdrażać nową wówczas usługę commissioningu. Obecnie mam zaszczyt realizować zadania dla najważniejszych obiektów komercyjnych na terenie kraju. Firma dała mi wiele możliwości rozwoju, m.in. ukończyłam pierwsze w Polsce szkolenie na WELL AP i odpowiadam za procesy certyfikacji w systemie WELL Building Standard.” – mówi Agnieszka Rylska, Senior Project Manager w Go4Energy.

„Firma Go4Energy jest moim pierwszym miejscem pracy po studiach. Od początku czułam, że tu będę mogła rozwijać skrzydła i realizować moje zainteresowania. Obecnie kieruję kilkuosobowym działem specjalistycznych symulacji komputerowych, złożonym w 100% z kobiet. To dzięki ich cierpliwości, sumienności i skrupulatności udaje nam się przygotować na czas nawet najbardziej wymagające zadania, a wszystko to w doskonałej atmosferze.” – opowiada Magdalena Sadowska, Senior Project Manager w Go4Energy.

„Szef, który przypomina o urlopie do wykorzystania, to prawdziwy skarb. Od początku pracy w firmie Go4Energy jestem pod ogromnym wrażeniem wartości, którym hołduje firma. Wynik finansowy jest ważny, ale na pierwszym miejscu absolutnie zawsze jest człowiek. Firma bardzo chętnie włącza się w różnego rodzaju akcje społeczne. Wart podkreślenia jest też ogromny szacunek, jakim darzy się wszystkich pracowników bez względu na zajmowane przez nich stanowisko.” – przedstawia Katarzyna Podyma, Sales & Marketing Director w Go4Energy.

„Mówią, że mężczyzn awansuje się za potencjał, a kobiety za ciężką pracę. W Go4Energy wszyscy bez względu na płeć mają naprawdę równe szanse. Mimo, wydawałoby się męskiej branży, doceniamy ogromny potencjał kobiet i od 10 lat to nam się sprawdza. Blisko 50% pracowników firmy to płeć piękna, a spośród siedmiu działów ponad połową z nich kierują kobiety, osiągając doskonałe wyniki.” – podsumowuje Tomasz Augustyniak, Partner Zarządzający w Go4Energy.

W 2018 roku przedstawicielki Go4Energy startują w konkursie „Top Woman in Real Estate” m. in. w kategorii Activities for Green Building, a firma powalczy o nagrodę Pro-Women Company. Więcej informacji o zespole firmy Go4Energy dostępne jest na stronie: www.g4e.pl/o-nas/nasz-zespol/

Wszystkich zainteresowanych konkursem „Top Woman in Real Estate” zapraszamy natomiast na stronę: www.topwoman.pl, gdzie dostępne są szczegóły dotyczące tego przedsięwzięcia oraz kryteria oceny dla każdej z kategorii. Jest to wspólna inicjatywa liderów rynku nieruchomości i kluczowych organizacji branżowych takich jak Ladies First, WIREP czy OSWBZ. Ma on za zadanie ocenić rolę i kompetencje kobiet w sektorze, a najlepsze z nich nagrodzić za osiągnięcia. Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji nastąpi podczas uroczystej Gali, która odbędzie się 11 maja 2018 r. w Warszawie.