Czy budynki biurowe rzeczywiście są zielone

Inżynierowie Go4Energy poddali analizie wybrane budynki biurowe Skanska Property Poland i okazało się, że to, co zakładano w fazie projektowej i na etapie komercjalizacji obiektów, ma rzeczywiste odzwierciedlenie w zrealizowanych inwestycjach. Planowane oszczędności na poziomie minimum 25% zostały potwierdzone w fazie eksploatacji we wszystkich badanych budynkach.

 

Uzyskanie tego wyniku było możliwe m.in. dzięki polityce firmy Skanska Property Poland, polegającej na zbieraniu danych ze zrealizowanych budynków i ich odpowiedniej interpretacji, edukacji najemców i działu technicznego na etapie przekazywania budynku.

 

„Byliśmy wspólnie bardzo ciekawi, czy udało się osiągnąć zaplanowane z etapu projektowego oszczędności energii na poziomie min. 25%. Działania podjęte w celu sprawdzenia faktycznego stanu rzeczy trwały kilka lat i obejmowały:

– opracowanie metody zbierania danych, dotyczących zużycia energii

– interpretacja wyników

– wskazówki do usuwania usterek w systemach pomiarowych oraz pokazanie obszarów do optymalizacji

– porównanie uzyskanych wyników do tego, co zakładano przy projektowaniu i komercjalizacji

– analiza przyczyn ewentualnych rozbieżności w porozumieniu z działami technicznymi

– opracowanie metody porównywania budynków

– uzyskanie danych potwierdzających oszczędność energii po min. roku eksploatacji.” – wymienia Tomasz Augustyniak, Partner Zarządzający Go4Energy.

 

Warto podkreślić, że Skanska Property Poland szkoli zarówno działy techniczne przed przejęciem zarządzania budynkiem, jak też i przyszłych najemców. To również wpłynęło na uzyskanie tak dobrych wyników, bo mimo że w większości wypadków deweloper nie jest już właścicielem budynków, to i tak efekt oszczędności energii został wszędzie osiągnięty.

 

Założone zostało, że budynki te będą zużywać o 25% mniej energii w stosunku do budynków referencyjnych. Aby zweryfikować dotrzymanie tego poziomu oszczędności na etapie eksploatacji, inżynierowie Go4Energy wykorzystali unikalną metodykę badania, a model referencyjny został przygotowany na bazie wymagań z 2008 roku. Dane, niezbędne do uzyskania analizy, zostały pozyskane dzięki autorskiej usłudze GreenFM, będącej wsparciem w procesie zarządzania energią i realizowanej przez Go4Energy na wszystkich budynkach Skanska Property Poland.

 

Już wkrótce II edycja raportu „Zużycie energii w budynkach biurowych”, stworzonego przez zarządcę nieruchomości i firmę doradczą Cushman & Wakefield, doświadczonego dewelopera budynków biurowych – Skanska Property Poland oraz eksperta w zakresie certyfikacji środowiskowej – Go4Energy. Koordynatorem tego projektu jest Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Wspierania Budownictwa Zrównoważonego (OSWBZ), powstałe w 2014 roku z inicjatywy firm z sektora nieruchomości, w których misję wpisane jest wspieranie działalności edukacyjnej w zakresie budownictwa ekologicznego i energooszczędnego w Polsce.

 

Z uwagi na to, że raport ma formułę otwartą, każdy inwestor może nieodpłatnie zgłosić do badania swoją nieruchomość, a firmy z branży mogą stać się Partnerami tego przedsięwzięcia i tym samym zaistnieć w raporcie. I edycja raportu dostępna jest tutaj w języku polskim i angielskim.