Czy należy obawiać się WELL-a?

Certyfikat WELL to w chwili obecnej najbardziej nowatorski, ale też najbardziej wymagający system oceny budynków pod kątem ich wpływu na zdrowie i samopoczucie ludzi. Od innych certyfikatów odróżnia go bardzo duży nacisk na komfort użytkownika. Kluczowe aspekty oceniane przez WELL mają ścisły związek z tym, jak w danym budynku czuje się człowiek. Pod uwagę bierze się następujące elementy środowiska wewnętrznego: powietrze, wodę, żywienie, oświetlenie, kondycję fizyczną, komfort oraz samopoczucie. Powyższe składniki dzielą się na przeszło 100 cech, których spełnienie wpływa na ostateczny poziom oceny.

 

WELL sprawdza, w jaki sposób człowiek obcuje z naturą znajdując się np. w budynku biurowym. Zwraca się uwagę na wiele niemierzalnych aspektów, które korzystnie wpływają na efektywność pracy i poziom zadowolenia użytkownika. Niemęczące wzroku oświetlenie, świeże kwiaty i owoce, fototapety z pięknymi krajobrazami czy tabele z wartościami odżywczymi na ścianach w kuchni to tylko niektóre z nich.

„Go4Energy, jako pierwsza firma w Polsce, oferuje kompleksowe wsparcie i doradztwo dla Inwestorów oraz firm wykonawczych w uzyskaniu certyfikacji WELL. W naszym zespole znajdują się osoby posiadające wieloletnie doświadczenie w zakresie zrównoważonego budownictwa. Dzięki ich wiedzy i zaangażowaniu oferowane usługi są dostarczane na najwyższym, możliwym poziomie.” – zapewnia Tomasz Augustyniak, Partner Zarządzający Go4Energy.

W systemie WELL oceniane są następujące typy projektów:

-New and Existing Buildings

-New and Existing Interiors

-Core and Shell

 

W zależności od uzyskanego wyniku przez New and Existing Buildings oraz New and Existing Interiors czy Core and Shell możliwe jest uzyskanie trzech poziomów oceny – Silver, Gold lub Platinum.

WELL został stworzony z myślą o uzupełnieniu oraz współdziałaniu z systemem certyfikacji wielokryterialnej LEED. W związku z powyższym jest on naturalnym, kolejnym krokiem w dążeniu do dalszej poprawy jakości budynków oraz przestrzeni pracy.

„Nowoczesne firmy, wdrażające najwyższe standardy, chcą zapewnić swoim pracownikom zdrowe środowisko pracy. Certyfikat WELL pozwala im zyskać pewność, że dane biuro spełnia te wymogi i przyczyni się do większej efektywności osób w nim pracujących.” – mówi Agnieszka Rylska, WELL Project Manager w firmie Go4Energy.

WELL został opracowany przez International Well Building Institute. W Polsce jednym z pierwszych obiektów, które zostaną poddane certyfikacji WELL, będzie park biurowy Spark w Warszawie.