Wypełnianie obowiązków może być nagradzane

Czasu na dopełnienie obowiązków wynikających z ustawy o efektywności energetycznej jest coraz mniej. Przedsiębiorstwa, które zastosują rozwiązania sugerowane przez audyt energetyczny mają szansę na dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Firmy mogą uzyskać wsparcie finansowe proporcjonalne do uzyskanych oszczędności energii na realizacje inwestycji zaproponowanych w audycie.

 

Audyt energetyczny dostarcza gotowych rozwiązań wspierających rozwój efektywności energetycznej przedsiębiorstw. Jego celem jest określenie zużycia energii przez nieruchomości, procesy technologiczne, środki transportu, oraz wyznaczenie potencjalnych modyfikacji służących redukcji zużycia energii oraz kosztów eksploatacji. Wyniki audytu pozwalają właścicielowi lub zarządcy na podjęcie decyzji o zastosowaniu w przedsiębiorstwach technologii efektywnych energetycznie, na przykład poprzez przebudowę lub wymianę na energooszczędne urządzeń i instalacji technologicznych, oświetlenia, czy ciągów transportowych linii produkcyjnych.

 

Przeprowadzenie audytu energetycznego przedsiębiorstw to obowiązek, który nakłada ustawa o energooszczędności, obowiązująca od 1 października 2016 roku. Za nieprzeprowadzenie audytu Urząd Regulacji Energetyki może nałożyć karę w wysokości do 5% rocznego obrotu. Jednak te przedsiębiorstwa, które zdecydują się na zastosowanie proponowanych modernizacji zawartych w opracowaniach audytowych, mogą liczyć na dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tak było w przypadku drugiego konkursu promującego efektywność energetyczną i korzystanie z  odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach. Zgłaszający się do konkursu mieli możliwość uzyskania wsparcia finansowego: wysokość premii inwestycyjnej zależna była od finalnie uzyskanej oszczędności energii, lecz nie więcej niż 5% do 15% kosztów kwalifikowalnych. Niewykluczone, że wkrótce zostanie ogłoszony kolejny konkurs, który będzie wspierał rozwiązania związane z odnawialnymi źródłami energii.

 

Audyt energetyczny na początku wiąże się z kosztami, ale poniesiona inwestycja zwraca się w oszczędnościach, wynikających ze zmniejszonego zużycia energii.

Poprzez audyt energetyczny przedsiębiorcy otrzymują obraz zużycia energii w zarządzanych przez nich firmach oraz wskazane zostają obszary pozwalające na potencjalne oszczędności. Zastosowanie sugerowanych w audycie rozwiązań może przynieść 10-procentowy spadek zużycia energii a tym samym proporcjonalne zmniejszenie kosztów z nią związanych.”– zauważa Tomasz Augustyniak, partner zarządzający Go4Energy, firmy przeprowadzającej audyty energetyczne przedsiębiorstw. „Ponadto, w ramach tych samych działań, ulepszających wykorzystanie innych źródeł energii, można przyczynić się do 20-procentowej redukcji emisji gazów cieplarnianych w wyniku zmniejszonego zużycia energii przez to przedsiębiorstwo.”