Konferencja Biura XXI wieku 2017 już za nami

Konferencja „Biura XXI wieku” zorganizowana przez Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Budownictwa Zrównoważonego 16 maja 2017 roku  w hotelu Westin w Warszawie, była okazją do szczegółowej analizy najważniejszych korzyści wynikających z wdrożenia nowoczesnych rozwiązań w budownictwie.

 

Wydarzenie zostało otwarte wystąpieniem prezesa stowarzyszenia, Tomasza Augustyniaka. Po krótkiej części oficjalnej rozpoczęła się prezentacja na temat badań zrównoważonego budownictwa na świecie, którą przedstawił gość specjalny z Uniwersytetu Technicznego w Danii – prof. dr inż. Paweł Wargocki ekspert w dziedzinie badań nad komfortem i jakością środowiska wewnętrznego.

Konferencja

Program merytoryczny konferencji został przygotowany z udziałem deweloperów, zarządców nieruchomości, prawników oraz przedstawicieli środowisk akademickich, a punktem wyjścia do rozmowy w ramach przygotowanych paneli dyskusyjnych była prezentacja raportu „Zużycie energii w budynkach biurowych”[1]. Jak wynikało z analizy zawartej w raporcie udział energii elektrycznej zużywanej przez najemców w badanych obiektach, w całkowitym bilansie energetycznym budynku wahał się od 14% do 65%. Zastosowane metody obliczeniowe pozwoliły na wydzielenie profilu energetycznego najemcy z profilu budynku.

Konferencja Biura XXI wieku

W pierwszej dyskusji moderowanej przez Agnieszkę Kalinowską-Sołtys z APA Wojciechowski Architekci, wzięli udział: Zuzanna Paciorkiewicz, Partner w dziale Business Space Asset Services w firmie Cushman & Wakefield, Artur Wysocki ze Skanska Propety Poland oraz Piotr Bartkiewicz z Go4Energy. Uczestnicy panelu omawiali zagadnienia związane z rosnącą świadomością najemców, deweloperów i inwestorów na temat certyfikacji, możliwością racjonalizowania kosztów eksploatacyjnych budynku oraz rolą użytkownika budynku.

Piotr Bartkiewicz

Wdrożenie zasad zrównoważonego rozwoju wiąże się ze spełnieniem oczekiwań użytkowników przy poszanowaniu energii i środowiska naturalnego. To wszystko można osiągnąć przy współpracy inwestorów, projektantów i deweloperów, co staraliśmy się pokazać na tej konferencji. – powiedział Piotr Bartkiewicz, partner w firmie Go4energy.

 

[1] Raport „Zużycie energii w budynkach biurowych” do pobrania