Mieszkanie z certyfikatem – ulga dla kieszeni, zdrowie i komfort dla mieszkańców

Cena, lokalizacja, metraż, liczba pokoi. To najważniejsze kryteria wyboru mieszkania dla większości Polaków. A co z tymi, które mają wpływ na nasze zdrowie i komfort użytkowania? Co z jakością wykonania, użytymi do budowy materiałami czy kosztami eksploatacji? Zamiast szukać odpowiedzi na tak wiele pytań, lepiej zainteresować się mieszkaniem z certyfikatem!

Certyfikacja to gwarancja spełniania konkretnych, norm i wytycznych, które w konsekwencji skutkują lepszym produktem lub usługą. W Polsce o certyfikacji mogliśmy słyszeć w odniesieniu do rynku nieruchomości komercyjnych, ale od ubiegłego roku zaczęto wykorzystywać  w ocenie inwestycji mieszkaniowych. Czym, więc te inwestycje różnią się od pozostałych?

Najprościej będzie to przedstawić na standardach konkretnego certyfikatu. Popularny w Europie BREEAM, czyli wielokryteriowy system oceny jakości budynków, określa normy i analizuje budynek pod względem zrównoważonego projektowania, budowania i eksploatacji. Co to właściwie oznacza? W ocenie budynku poddanego certyfikacji BREEAM brane pod uwagę są następujące elementy:

-zastosowane materiały budowlane,

-jakość środowiska wewnętrznego,

-efektywność energetyczna,

-zarządzanie eksploatacją budynku,

-gospodarka wodna i odpadami,

-dostępność środków transportu miejskiego.

BREEAM infografika

Jakie są zatem korzyści mieszkania w certyfikowanym budynku?

– Po pierwsze nie trzeba obawiać się, że w takiej inwestycji wystąpią wady wynikające z niskiej jakości materiałów. Certyfikat BREEAM przyznawany jest tylko tym inwestycjom, które korzystają z materiałów najwyższej jakości, przyjaznych środowisku i pochodzących z legalnych źródeł. – mówi Tomasz Augustyniak, prezes firmy Go4Energy przeprowadzającej proces certyfikacji. Po drugie, gwarancja jakości materiałów to także zapewnienie, że przy budowie zastosowano produkty bezpieczne dla zdrowia, z odpowiednimi certyfikatami i od zweryfikowanych dostawców. Po trzecie, wysoka jakość materiałów to w konsekwencji mniej wydanych pieniędzy na naprawy, remonty i eksploatację budynku.

W certyfikowanych obiektach wykorzystuje się wiele proekologicznych i wydajnych rozwiązań, choćby takich jak zastosowanie czujników czasowych i zmierzchu, wraz z energooszczędnym oświetleniem w częściach wspólnych. To prowadzi do oszczędności energii i umożliwia generowanie oszczędności w  kosztach utrzymania części wspólnych na poziomie około 10%.

Ponadto zastosowanie trwałych, termoizolujących materiałów budowlanych oprócz wyższego komfortu termicznego, przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i dostawy ciepła zimą.

System certyfikacji BREEAM w swojej ocenie uwzględnia najbliższe otoczenie budynku.  W projektowaniu obszaru zielonego zachowuje się starodrzew i dba się o bioróżnorodność. Nowo posadzone gatunki roślin dobierane są tak, by zachować najwyższą wartość ekologiczną. Sprawdzana jest także infrastruktura wokół budynku: ścieżki i stojaki rowerowe, chodniki o odpowiedniej szerokości oraz jego przystosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych czy dostępu do środków transportu miejskiego. Te wszystkie działania mają na celu stworzenie komfortowych i przyjaznych warunków mieszkańcom certyfikowanego obiektu.

Kiedy mamy do wyboru wiele inwestycji mieszkaniowych czasami trudno nam zadecydować, która jest lepsza lub która będzie spełniała nasze oczekiwania w perspektywie wielu lat użytkowania. Certyfikacja pozwala nam przyjąć za pewnik, że budynek nią objęty powstanie z materiałów wysokiej jakości, będzie bezpieczny, przyjazny środowisku, a przede wszystkim komfortowy dla swoich mieszkańców – a na tym powinno zależeć nam najbardziej.