Agnieszka Kalinowska – Sołtys z APA Wojciechowski w debacie Go4Energy

Pani Agnieszko jak połączyć budownictwo energooszczędne z ekonomicznym uzasadnieniem, oraz jak przekroczyć bariery pojawiające się przed deweloperami?

 

Energooszczędny budynek wcale nie musi znaczyć droższy budynek. Bardzo ważne jest dobranie odpowiednich strategii i technologii do konkretnej inwestycji. Pewne rozwiązania które sprawdzą się w jednej lokalizacji, mogą zupełnie nie działać gdzie indziej.

 

Przed developerami planującymi  budowę budynków mieszkaniowych pojawia się wiele barier, między innymi związanych z mniejszym zaufaniem klienta, tu przyszłego właściciela mieszkania, niż z klientem, który planuje kupno lub wynajem powierzchni biurowej czy handlowej. Developerzy sprzedający mieszkania „obiecują” wiele rzeczy, których przeciętny Kowalski nie jest w stanie zweryfikować. Dlatego obietnica bardziej energooszczędnego mieszkania, mniejszych rachunków za prąd, wydaje się mało wiarygodna. Aby przekroczyć tę barierę, jaką jest brak zaufania, jak i brak rzetelnej wiedzy u kupujących, potrzebna jest edukacja.

 

Inną istotną pomocą przy przełamywaniu barier w rozwoju budownictwa energooszczędnego mogą być rozsądne przepisy, wymuszające lepsze standardy lub dotacje i dopłaty, które w rzeczywisty sposób zachęcą do zakupu mieszkań, lokali czy domów energooszczędnych.

 

Jakich rozwiązań potrzebuje sektor budowlany i co może zrobić w tej sprawie polski rząd oraz sami deweloperzy?

 

Sektor budowlany potrzebuje bodźca, zachęty, czegoś, co spowoduje, że będzie się opłacało inwestować w budynki energooszczędne. Myślę, że dobrym rozwiązaniem byłyby zwolnienia podatkowe, ulgi dla tych, którzy inwestują w takie rozwiązania. Jest to model od wielu lat świetnie funkcjonujący w wielu krajach.

 

Jakie będą konsekwencje dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady oraz jak dostosować nasz kraj do polityki energooszczędnej UE?

 

Niestety w Polsce dość wolno toczy się proces przystosowania polskich przepisów do wymogów unijnych, konsekwencją takiego działania może być utrata wielu szans dla Polski, a co gorsza możemy narazić się na kary za nie wdrożenie odpowiednich przepisów w wyznaczonym przez UE czasie.

 

Co, w związku z nadchodzącymi zmianami, czeka sektor budowlany i jak będzie kształtował się rynek usług budowlanych po 2020 roku?

 

Sektor budowlany czeka wiele zmian po 2020 roku, zaostrzone przepisy wymuszą stosowanie nowocześniejszych rozwiązań, lepszych materiałów i podwyższenia standardów.

 

Wydaje mi się, że jeśli uda się wdrożyć wymogi UE do tego czasu, to w budownictwie publicznym dojdzie do wyraźnego podziału na budynki te wybudowane przed 2020 roku i te wybudowane po tej dacie.

 

Podobnie będzie również z budynkami komercyjnymi, choć tutaj proces zmian i podnoszenia standardów już się zaczął.

 

Agnieszka Kalinowska – Sołtys jest Dyrektorem APA Wojciechowski Architekci
ZAPRASZAMY do wzięcia udziału w debacie – wypowiadania się i zadawania w niej własnych pytań pod adresem: debata@g4e.pl

 

Debatę można także śledzić w naszych serwisach społecznościowych:

 

         

Patronem debaty jest Wydawnictwo Murator.